Świątkowa Wielka rowerowo – Beskid Niski

Wpisy na blogu ostatnio coraz rzadsze, trasy rowerowe ograniczone zostały do publikacji w bikeBoard, ale mam na to usprawiedliwienie. Po trudach nauki do egzaminów i nich samych – na uprawnienia w (naszej) branży architektonicznej (zakończonych sukcesem 😀 ), mogę już powrócić z nowymi aktualnościami i propozycjami tras. Czy muszę komuś przypominać, że Beskidy są do tego najlepsze? Wyludnione, zachwycające krajobrazowo i zgrabnie ukształtowane. Dla nas , żeby odpocząć, jest tu tak, jak być powinno.

Cała trasa jest bardzo malownicza i naprawdę wyjątkowa! Czekają Was na niej mini przeprawy przez płytkie strumienie, szutrowe ścieżki i leśne drogi. Podjazdy i zjazdy, a nawet zjazd wielką trawiastą łąką bez ścieżki – totalnie na dziko. Mimo, że po wynurzeniu się z lasu są za nim drogowskazy, to ścieżki i tak nie widać, ale jaka frajda, kiedy przed Wami pojawi się tak przepiękna panorama na okoliczne pagórki – zdjęcie tytułowe.

Kolejny kolarski weekend w Beskidach to po trochu znane już nam odcinki, ale też kilka nowych, w tym wizyta w pięknie kolorowej (obecnie) cerkwi w Świątkowej Wielkiej, ok. 40 km na południe od Jasła. To nasze miejsce startu i mety. Tym bardziej dogodne, z uwagi na duży parking pod samą świątynią, dlatego polecamy go, jeśli chcielibyście wziąć naszą trasę na sprawdzenie, a rowery dowozicie autem. My tak robimy najczęściej. Nieliczna zabudowa, obok na łące pasą się krowy, po drugiej zaś stronie ‚hodują’ daniele.


Jeśli myśleliście, że dawne cerkwie mogą być po prostu tylko „brązowo-drewniane” to tutaj jest tego dosłowne zaprzeczenie. Jest iście wielobarwna, ale dopiero od najnowszego jej remontu z 2014 roku. Czy to jej oryginalne kolory – ponoć pierwotnie była wielobarwa w odcieniach zieleni, niebieskiego, czerwieni i bieli. Pewne jest jednak, że w obecnej formie odważna, lecz jednak z gracją wyważona kolorystyka, czyni dawną cerkiew łatwą do odróżnienia od innych na Szlaku Architektury Drewnianej. Mimo, że każdy obiekt jest nieco inaczej położony, ma inny dojazd i drzewa wokół, wszystkie jednak są po prostu brązowe.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej to dawna łemkowska cerkiew grecko-katolicka z 1757 roku. Od roku 1985 jest już na liście zabytków podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.  Wnętrze zdobią wielobarwne polichromie stropu.


Nie pierwszy raz reklamuję też Radocynę i jej pyszne ruskie pierogi z miętą, tak samo nie mogę obejść się bez ich zdjęcia na tak pięknym niemal retro talerzu. Smacznie, domowo i niedrogo – zachęca, by wstąpić tu na obiad, a ja polecam. Niestety jeśli jesteśmy w pobliżu ściąga nas ona jak magnes…


Wiem, może za dużo zdjęć krów, ale nic nie poradzę, że tak je uwielbiam! 

Ta brązowa to według informacji od Pana Właściciela krowy , dzielna 20-latka, która jak na swój krowi wiek – babcia, niedawno się ocieliła. Dała nam głośno znać donośnym „muuuuuuuu!”, że musi iść nakarmić swoje cielę, wzywając Pana, by ja wypuścił zza ogrodzenia. Ta  pobiegła po uwolnieniu wprost na autopilocie w stronę zagrody. Instynkt i pełne wymiona działają 😉


Świątkowa Wielka Beskid - trasa rowerowa GPS

Parametry trasy:

Długość trasy - 33,75 km
Różnica wysokości - 313 m

QR - Trasa Świątkowa Wielka Beskid - BANER.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s