Bike-Park Kouty i Dlouhé stráně

Czechy. Mając do nich stosunkowo blisko, żal nie wykorzystywać dogodnej lokalizacji na wycieczki do południowego sąsiada. Czy też Czechów się lubi, czy nie – odkładamy to na bok, jedziemy tam po ciszę i spokój. Zabrać pełnych garści wspaniałych krajobrazów i obracać je potem w tęsknej pamięci, że nie taki widok mamy za oknem. Przywozimy go trochę w sobie, żeby było na potem. Szybko się on kończy, więc na „czerwcówkę” ruszymy tam zapewne drugi raz, teraz zaplanujemy motorem.

Plan był nieco inny. Miały jechać z nami rowery, mieliśmy testować szlaki rowerowe, aż łydki miały nas piec. Co zrobić, gdy to przeziębienie u jednego ancymona, to postrzał w karku u drugiego… Nie da rady. Rowery zostały w domu. Z uwagi na powyższe, zwiedziliśmy jednak bezrowerowo – pieszo i autem, atrakcje genialnego regionu okolic Opawy, a mianowicie dotarliśmy do narciarskiego ośrodka – miejscowości Kouty. Rowerowym zapaleńcom na pewno znana, bo mają tu piękny „Bike-Park Kouty”, który zaprzęgając do wjazdu wyciąg narciarski, w sezonie letnim zawozi na górę rowerzystów i pieszych turystów, chętnych by iść stąd dalej w góry.

Obadaliśmy na sucho warunki organizacyjno-bytowe oraz całe miejscowe zamieszanie, kiedy to od sobotniego ranka na parkingu pod stokiem zaczęło roić się od kolorowych pełnych ochoty do starcia się ze stromym stokiem i terenowymi przeszkodami. Dla zainteresowanych dodaję link do strony informacyjnej, gdzie znajdziecie ceny karnetów i inne ważne informacje:

http://www.kouty.cz/letnie/bike-park-3

Nocleg w apartamentach Kouty również polecamy – czysto, schludnie i ładnie, a co ważne, jeśli już chcecie przyjechać z rowerami, to mają na parterze osobne dla każdego pokoju boksy na sprzęt! Uważam to za genialne rozwiązanie i choć z niego finalnie nie skorzystaliśmy brawo dla światłego projektanta.

Na miejscu tuż koło kas znajduje się wypożyczalnia sprzętu rowerowego, ale można także wypożyczyć hulajnogi o kołach min. 20-calowych. Świetna sprawa, czy raczej alternatywa dla klasycznego roweru, szczególnie jeśli wolicie spokojniejsza aktywność – też można.

Na górnej stacji kolejki, którą pokonuje się ok. 500 m w pionie, jest bardzo dobrze zaprojektowana wieża widokowa (darmowa i otwarta), utrzymana w drewniano-surowym charakterze ośrodka przy dolnej stacji.

Będąc przed sezonem, jak lubimy, poza weekendem było tu niemal pusto. Można było odnieść wrażenie, że miejscowość jest praktycznie niezamieszkała. Poniekąd jak myślę trochę przez zamknięta drogę od północnej strony (ok. 8 km, przed wjazdem do Kouty nad Desnou) odcięło ruch w tym miejscu. Czesi już jednak tak mają, że czy to w dzień, czy w nocy, w święto czy zwykły dzień – zazwyczaj są pochowani po domach i na ulicach za wiele przechodniów nie uświadczysz. Ja tam tłumów nie lubię, więc mi to odpowiada 🙂

Restauracja-bar Lyžárna pod stokiem ma świetny nastrojowo-narciarsko-drewniany wystrój, a jedzenie w niej było dobre, łącznie z cenami, obsługa także niczego sobie. Polecam tu zajrzeć!

Wracając do tego, czym chciałam się z Wami podzielić to piękny docelowy punkt wycieczkowy. I znów po przejrzeniu Internetu o Dlouhé stráně (1353 m n.p.m.), czyli o szczycie, na którym znajduje się zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej, nie byłam zbytnio zachęcona wycieczką na niego. Na miejscu wyglądało to jednak bardziej zjawiskowo – i co ważne – bardzo fotogenicznie! Miód. Wiało tam niemiłosiernie, cóż, lato jeszcze przed nami, ale resztki śniegu tu i ówdzie prezentowały się dobrze. Obejrzyjcie zdjęcia, sami zobaczycie.

Jak się tam dostać? Jeśli jesteście w Koutach to najlepszym wyjściem jest wjazd kolejką na górę, stamtąd już prosto dotrzecie czerwonym szlakiem (początkowo asfalt, później malownicza ścieżka terenowa) do samego zbiornika. Bezpośrednio przy nim, jest zakaz jazdy na rowerze i rolkach, za to trasy na każdy rodzaj aktywności są jasno rozdzielone i mapki informacyjne znajdziecie na miejscu w kasie.


Jeśli dotrwaliście do końca tekstu to zapraszam do majówkowej galerii.

 

 

Jedna myśl w temacie “Bike-Park Kouty i Dlouhé stráně

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s